
- Date
- 24 april 2025
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
- Standard: 20 DKK
- Branch
- Tønder Bibliotek
- Adresse
-
Richtsensgade 10
6270 Tønder
Danmark
I dette lidt uhyggelige foredrag forholder vi os til at 600.000 boliger i Danmark er truet af ekstremvejr. Er din bolig en af dem? Truslerne kan allerede nu aflæses i faldende huspriser og stigende forsikringspræmier. I dette foredrag lærer du, hvordan du finder ud af, hvor truet din bolig er. Du lærer, hvordan du kan klimasikre dit hus. Og du lærer, hvordan du kan tilpasse din have til fremtidens vejr. Du lærer også at anlægge regnbede og tørkebede.
Klimaforandringerne har kun gjort husets beliggenhed endnu vigtigere. Havudsigt kan hurtigt blive til et oversvømmet eller bortskyllet hus. Et lavtliggende hus kan blive angrebet nedefra af opstigende grundvand eller et overbelastet kloaksystem. Så nu er du nødt til at indtænke storm, stormflod, vandstigninger, stigende grundvand, overfyldte kloakker og ekstremregn i beskyttelsen af din bolig. Kan havens planter og træer tåle kraftig storm, ekstrem hede med langvarig tørke? Kan planterne klare at stå med rødderne i vand, når haven er oversvømmet?
Det positive er, at du kan gøre en masse for at komme ulykkerne i forkøbet. Kom og lær hvordan du fremtidssikrer dit hus og have.
29% af det danske areal, og dermed over 440.000 helårsboliger og knap 160.000 fritidsboliger, er allerede i dag i risiko for at blive påvirket af vand fra forskellige former for ekstremvejr – stormfloder, voldsomme eller langvarige regnskyl og stigende grundvand. Sådanne vejrhændelser vil vi opleve oftere og voldsommere i fremtiden. Det konkluderer en ny analyse fra CONCITO.